beta
Głosy kobiet
Polskie RadioGłosy kobiet
Głosy kobiet

Głosy kobiet

Publicystyka

Wiosną Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu Karnego tak, by za mowę nienawiści uznawać także przestępstwa dokonywane między innymi ze względu na czyjąś orientację seksualną czy wiek. O tym, co jest w ustawie Ludwika Włodek rozmawiać będzie w Głosach kobiet z Moniką Płatek, profesork...

Bohaterką spotkania jest Anna Dąbrowska, prezeska Stowarzyszenia Homo Faber, która między innymi zajmuje się tworzeniem systemowych rozwiązań integracyjnych na poziomie lokalnym. Od 2009 do 2017 roku była koordynatorką projektu Witamy w Lublinie, którego głównym celem było testow...

Jak zmieniała się perska kultura? O współczesnych irańskich artystkach rozmawiają gościnie Ludwiki Włodek - Karolina Jakubiak-Cieślik oraz Ivonna Nowicka.

W Głosach kobiet tym razem Ludwika Włodek gości Annę Alboth, organizatorkę słynnego Marszu dla Aleppo i filozofkę polityki Agatę Czarnacką. Rozmowa dotyczy aktywizmu: tego skąd nasze bohaterki biorą chęć i odwagę by działać i próbować zmienić świat oraz tego jak świat reaguje na ...

W Głosach kobiet tym razem rozmowa o tym czy feministki mają poczucie humoru?Gośćmi Ludwiki Włodek były: Magdalena Kamińska, ekspertka od kultury audiowizualnej i najdowcipniejsza profesorka w Polsce oraz improwizatorka i scenarzystka Joanna Pawluśkiewicz.

Polska nie była nigdy mocarstwem kolonialnym, a swój wizerunek w historii zawsze przedstawia jako wizerunek ofiary. Jednak, wbrew takiemu przekazowi, polska kultura nie jest wolna od wyższościowego tonu wobec obcych. 

Jak kobiety dojrzewają do tego, żeby pokonywać dotyczące ich stereotypy i jak pomaga w tym asertywność i siła kobiecej  solidarności. O tym goście Ludwiki Włodek.

Rozmówczynie opowiadają, co się dzieje z gender studies na uniwersytetach w USA po wygranej Trumpa i o tym jak w Polsce organizuje się naukowe badania nad gender. Na UW właśnie otwiera się nowy kierunek, który obie współtworzą: Płeć i seksualność. 

Medioznawczynie: dr Małgorzata Bulaszewska i dr Katarzyna Brzoza–Kolorz analizują wizerunek kobiet w polityce, wygląd i jego wpływ na polityczne kariery polityków, a zwłaszcza polityczek, a także stereotypy wokół tych kwestii narosłych.

Agnieszka Kowalska i Ruta Śpiewak dyskutują, czy uprawianie ogrodów może być sposobem emancypacji i terapii dla kobiet, które przeciążone codziennym życiem i obowiązkami zawodowymi, znajdują ukojenie w kontakcie z ziemią i przyrodą. 

z 6