

Polki
Polki
Audycja historyczna o wybitnych Polkach
Maryna Miklaszewska, Magdalena Merta

Postać Izabeli Lutosławskiej. Część 2
Audycja była poświęcona Izabeli Lutosławskiej - pisarce, tłumaczce i działaczce społecznej. Gościem Magdaleny Merty był Michał Wołłejko, redaktor naukowego pisma "Glaukopis".

Postać Izabeli Lutosławskiej
Audycja była poświęcona Izabeli Lutosławskiej - pisarce, tłumaczce i działaczce społecznej. Gościem Magdaleny Merty był Michał Wołłejko, redaktor naukowego pisma "Glaukopis".
W kolejnym odcinku magazynku "Polki" w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta i Michał Wołłejko z czasopisma "Glaukopis" wrócili do rozmowy o Marii Iwanickiej ps. Małgorzata. Bohaterka audycji była żołnierzem Wojska Polskiego, brała udział w wojnie obronnej 1939 roku i w konspiracji w ...

Postać Marii Iwanickiej ps. Małgorzata
Przed wojną należała do harcerstwa. We wrześniu 1939 roku czynnie uczestniczyła w obronie Warszawy jako komendantka obrony przeciwlotniczej, a po kapitulacji wstąpiła do konspiracji.

Postać Anny Teresy Potockiej
Audycja była poświęcona arystokratce, filantropce, matce pisarza Jana Potockiego - Annie Teresie Potockiej.

Postać Zofii Casanovej
Hiszpańska poetka, której związki z Polską były niezwykle silne. O postaci Zofii Casanowej Magdalena Merta rozmawiała z Michałem Wołłejko (pismo historyczne "Glaukopis").

Postać Anny Iwaszkiewicz
Była pisarką i tłumaczką, ale została zapamiętana przede wszystkim jako żona pisarza Jarosława Iwaszkiewicza.

Postać Marii Mireckiej-Loryś. Druga część opowieści
Gościem Magdaleny Merty w Polskim Radiu 24 ponownie był Michał Wołłejko, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika historycznego "Glaukopis". Gość audycji "Polki" kontynuował opowieść o Marii Mireckiej-Loryś.

Postać Apolonii Machczyńskiej. Rozmowa z Bogną Bender-Motyką
Gościem Magdaleny Merty była Bogna Bender-Motyka, reżyser filmów dokumentalnych, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej.

"Polki". Wspomnienie o Wandzie Półtawskiej
W Polskim Radiu 24 wspomnienie Wandy Półtawskiej - polskiej psychiatry, przyjaciółki św. Jana Pawła II, uczestniczki polskiej konspiracji w II wojnie światowej i ofiary niemieckich eksperymentów w Ravensbrück. Zmarłą pod koniec października lubliniankę wspomina jej przyjaciel, ks...
z 6