Polskie RadioCzy "włoszczyzna" pochodzi z Włoch, "burmistrz" z Niemiec, a "maczuga" z Rumunii? Dziś często narzekamy na nadmiar zapożyczeń, zwłaszcza anglicyzmów. Okazuje się jednak, że zapożyczaliśmy od zawsze. Od kiedy konkretnie? Kiedy pojawiły się pierwsze zapożyczenia, z jakich języków pożyczaliśmy najwcześniej i czy ktoś pożyczał także od nas? Na te pytania odpowiedziała prof. Monika Kresa, językoznawczyni z Uniwersytetu Warszawskiego.
Słowoteka
Czy "włoszczyzna" pochodzi z Włoch, "burmistrz" z Niemiec, a "maczuga" z Rumunii? Dziś często narzekamy na nadmiar zapożyczeń, zwłaszcza anglicyzmów. Okazuje się jednak, że zapożyczaliśmy od zawsze. Od kiedy konkretnie? Kiedy pojawiły się pierwsze zapożyczenia, z jakich języków pożyczaliśmy najwcześniej i czy ktoś pożyczał także od nas? Na te pytania odpowiedziała prof. Monika Kresa, językoznawczyni z Uniwersytetu Warszawskiego.
19.01.2025
12:21
Opis audycji
Audycja poświęcona językowi. Jego różnym obliczom i odmianom. Śledzimy zmiany, jakie się w nim dokonują, przyglądamy się językowym modom. Odkurzamy zapomniane słowa i zwroty, szukamy etymologii i tropimy młode słowa. Do rozmowy zapraszamy językoznawców, dziennikarzy, pisarzy i literaturoznawców. Emisja: niedziela, godz. 13:40.