

Wielki, większy, największy - Konkurs Chopinowski w 100 odsłonach
Wielki, większy, największy - Konkurs Chopinowski w 100 odsłonach
Wielki, większy, największy - Konkurs Chopinowski w 100 odsłonach", czyli cykl dwugodzinnych audycji o kolejnych odsłonach Konkursu, głosami jego uczestników, jurorów, świadków, i komentatorów. Wykorzystując bogate archiwa Polskiego Radia prezentowane są, nie tylko historyczne interpretacje najciekawszych uczestników Konkursu Chopinowskiego, ale także bezcenne archiwa...
Róża Światczyńska i Przemysław Psikuta

IX Konkurs Chopinowski 1975 (1) – turniej szeptów fortepianu
Turniej szeptów fortepianu - tak Janusz Ekiert określił IX Konkurs Chopinowski, pamiętny triumf Krystiana Zimermana. Ale to niejedyna historia związana z konkursem z 1975 roku, którą warto opowiedzieć.

VIII Konkurs Chopinowski 1970 (2) - top 4
Za nami drugie spotkanie z bohaterami VIII Konkursu Chopinowskiego. Czas na czołową stawkę laureatów. Konkurs amerykański, więc słuchaliśmy dwóch uczestników zza oceanu - zdobywcy czwartej lokaty Eugena Indjica i niekwestionowanego zwycięzcy Garricka Ohlssona.

VIII Konkurs Chopinowski 1970 (1) - amerykański
Rok 1970 to VIII Konkurs Chopinowski, przez wielu nazywany konkursem amerykańskim. Po triumfach pianistów z Ameryki Południowej przyszedł czas na Stany Zjednoczone.

VII Konkurs Chopinowski 1965 (2) - podium
Czas na finał Konkursu Chopinowskiego w roku 1965. Trzy pianistyczne indywidualności. Najwyżej oceniona spośród polskiej ekipy Marta Sosińska i studiujący u Rudolfa Kerera w Moskwie Brazylijczyk Arthur Moreira-Lima. A zwyciężczyni mogła być tylko jedna!

VII Konkurs Chopinowski 1965 (1) - z nowego świata
Kolejne chopinowskie zmagania miały miejsce w dniach od 22 lutego do 16 marca 1965 roku. Po raz pierwszy tak wielką rolę odegrali pianiści zza oceanu! Bezapelacyjną triumfatorką została Argentynka Martha Argerich, a najpoważniejszym jej konkurentem był Brazylijczyk Arthur Moreira...

VI Konkurs Chopinowski 1960 - teatr jednego aktora
Pamięć o Konkursie Chopinowskim w 1960 roku zdominowała pianistyczna osobowość osiemnastoletniego Maurizia Polliniego.

V Konkurs Chopinowski 1955 (2) - czterech wspaniałych
W audycji powracamy do wydarzeń, jakie miały miejsce w lutym i marcu 1955 roku, w odbudowanym w Warszawie gmachu filharmonii.

V Konkurs Chopinowski 1955 (1) - w odbudowanej filharmonii
Drugi powojenny konkurs odbywał się w lutym i marcu 1955 roku w odbudowanym po zniszczeniach wojennych gmachu filharmonii przy ulicy Jasnej w Warszawie. Zmieniająca się sytuacja społeczno-polityczna zaowocowała umiędzynarodowieniem imprezy w stosunku do 1949 roku i wysokim poziom...

IV Konkurs Chopinowski 1949 (2) - dwie zwyciężczynie
W kolejnej audycji wróciliśmy do wydarzeń pierwszego powojennego Konkursu Chopinowskiego, który zakończył się bez precedensu w historii - przyznano dwie pierwsze lokaty. Bella Dawidowicz i Halina Czerny-Stefańska - to one były w centrum naszych zainteresowań.

IV Konkurs Chopinowski 1949 (1) - jak feniks z popiołów
Kolejny Konkurs Chopinowski miał się odbyć w 1942 roku, wojna te plany pokrzyżowała. Pianiści stanęli w chopinowskie szranki dopiero w roku 1949.
z 2