

O co chodzi z tą nauką?
O co chodzi z tą nauką?
Jak wielkie odkrycia naukowe wpływają na nasze życie? Jak zmieniają naszą codzienność? Jak wyjaśnić naukowo pytania, które nasuwa otaczający nas świat? Odpowiedzi szukamy z ekspertkami i ekspertami z Polskiej Akademii Nauk.
Weronika Puszkar

Jak na nas wpływa pogoda kosmiczna?
Co niesie ze sobą wiatr słoneczny? Czy w przestrzeni kosmicznej zdarzają się opady? I jak dynamiczne procesy pogody kosmicznej wpływają na nasze życie?

Skąd się bierze FOMO?
Odczuwasz niepokój, kiedy nie masz dostępu do internetu? Bez telefonu czujesz się nieswojo, a podczas komentowania cudzych postów lubisz zaznaczyć, że jesteś pierwszy? To może mieć związek z FOMO.

Skąd się biorą śmieci w Arktyce?
Najdalej na północ wysunięty region Ziemi zamieszkiwany jest przez około 4 miliony ludzi. Arktyka jest wolna od przemysłu, turyści zaglądają tam rzadko. Skąd się biorą śmieci w tym pokrytym śniegiem i lodem rejonie świata?

Jak przygotowuje się załogę do misji kosmicznej?
Na przełomie maja i czerwca tego roku rozpocznie się misja technologiczno-naukowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Jak kompletuje się załogę do takiego przedsięwzięcia? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby poleci...

Czy przez pandemię wirusy stały się agresywniejsze?
W każdym sezonie jesteśmy narażeni na infekcje wirusowe - atakują nas wirusy grypy, rinowirusy, RSV i inne patogeny. Jak walczyć z wirusami, które podlegają częstym mutacjom? Czym spowodowana jest ich zmienność i czy może jej sprzyjać zmiana klimatu?

Czy w efekcie zmiany klimatu pojawiły się w Polsce tornada?
Mogą osiągnąć ponad 400 km/h i unieść nawet bardzo ciężkie obiekty. Tornada zrywają dachy budynków i wyrywają drzewa z korzeniami. Jak powstają? I czy będą częściej pojawiać się pod naszą szerokością geograficzną?

Czy żywności wysoko przetworzonej trzeba się bać?
Procesy, którym poddaje się żywność, mają przedłużyć jej trwałość, poprawić smak i wygląd, i wpłynąć na nasze decyzje zakupowe. Jakie są skutki wprowadzenia żywności przetworzonej do naszej diety?

Co się stanie kiedy zgaśnie Słońce?
Naukowcy szacują, że za 10 miliardów lat zgaśnie Słońce. Czy oznacza to koniec naszego układu słonecznego, i - tym samym, koniec życia na Ziemi?

Czy homo sapiens jest ostatnim stadium ewolucji człowieka?
Według ostatnich danych na świecie żyje 8,2 miliarda ludzi. Nasz gatunek, homo sapiens, pojawił jakieś 300 tysięcy lat temu. Czy nadal będzie ewoluował, czy jest doskonały?

Dlaczego niektóre organy mamy pojedyncze, a inne podwójne?
Podwójne nerki, podwójne płuca, ale mózg - jest jeden na cały ludzki organizm. Czy to ewolucyjny błąd, czy raczej mądra "kalkulacja"? I po co nam wyrostek robaczkowy, skoro usunięcie go nie wpływa na nasze funkcjonowanie?
z 3