beta
Ucho widzi
Polskie RadioUcho widzi
Ucho widzi

Ucho widzi

Dla dzieci

Czy w XXI wieku można poczuć się jak prawdziwy średniowieczny rycerz? Oczywiście, wystarczy odwiedzić Centrum Dawnych Sztuk Walk. To tu można rozpocząć swoją przygodę z walkami rycerskimi, szermierką historyczną i łucznictwem! 

Tik tak, tik tak- to dźwięki, które można usłyszeć w pracowni zegarmistrza. Czy wiecie do czego zegarmistrzowi potrzebne są obcęgi, pęsety i pilniki. Czy w mechanizmach zegarów więcej jest sprężyn czy kółek? Dlaczego osoba naprawiająca zegary musi mieć dużo cierpliwości? Zaprasza...

O tym, że na Mazurach i Warmii jest przepięknie, nie trzeba nikogo przekonywać. Okolice Ostródy, Rucianego, Węgorzewa czy jeziora Śniardwy zachwycają o każdej porze roku. Ale czy zastanawialiście się jak wyglądały te miejsca ponad 100 lat temu? Zapraszam was do Przesmyku Przeczka...

Czy wiecie jak wygląda i brzmi wilga? Jak obserwować ptaki w gęstym lesie? Dlaczego dęby są szerokie a sosny strzeliste? Czy jesienią i zimą warto wybrać się do lasu? Zapraszam na drugą część spaceru po czerwcowym lesie.

Lubicie wędrować po lesie? Na co zwracacie uwagę? Na drzewa i kwiaty? A może na zwierzęta? Czy wiecie czym się różnią wiewiórki leśne od parkowych, jak wygląda mrowisko pod ziemią, czy grzyby w lesie rosną tylko jesienią? Zapraszam na pierwszą część spaceru po czerwcowym lesie.

Czy wiecie jaki kolor ma glina przed wypaleniem? I co w pracowni ceramicznej robią wałki do ciasta, wiklinowe koszyki, narzędzia dentystyczne i liście sałaty? Co można zrobić na kole garncarskim i kto pierwszy wpadł na pomysł wypalenia glinianej miski. Na podcast Ucho widzi zapra...

Do czego w pracowni tortów potrzebny jest hak, pędzelki do malowania, diamenciki i perełki? Czy tort zawsze musi mieć warstwy? Jak zrobić szalik Harrego Pottera, który można zjeść? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziemy w pracowni tortów. Zapraszam do słuchania.

Każdy zegar jest wskaźnikiem czasu, ale czy każdy wskaźnik czasu jest zegarem? Jak kiedyś nakręcano budziki? I czym różni się zegar podłogowy od zegara stojącego. Czas na drugą część wizyty w Muzeum Polskich Zegarów. Na podcast zaprasza Polskie Radio Dzieciom.

Czy wiecie jak wygląda wnętrze zegara? Gdzie w zegarach mieszkają kukułki? Jak pomóc zegarowi, który... kuleje? Po odpowiedzi na te pytania zapraszam do Muzeum Polskich Zegarów. Na podcast zaprasza Polskie Radio Dzieciom.

Z Kolejkowa w Warszawie, kolejką dotarłam do Kolejkowa we Wrocławiu. 510 metrów torowiska, 60 wagonów, 215 samochodów. Jak to wszystko działa? Którędy biegną kable, które zasilają makietę? Kto projektuje trasy przejazdów pociągów i tramwajów, tak żeby w Kolejkowie nie było żadnyc...

z 6